KPK še vedno ni popravila napačnih podatkov o transakcijah GEN-I v aplikaciji Erar
Podrobni pregled teh podatkov kaže, da se pri več kot 30 transakcijah v vrednosti od 360.000 do 1,82 milijona evrov kot prejemnika napačno prikazuje »fizično osebo«, čeprav je dejanski prejemnik pravna oseba. V večini teh primerov Erar isto transakcijo prikaže tudi po trikrat, pri čemer po dvakrat pri prejemniku navaja »druga plačila«. To posledično pomeni, da Erar netočno prikazuje tudi skupen znesek nakazil. Napačnih oziroma netočnih podatkov, povezanih z GEN-I, je zelo verjetno še več, saj smo v družbi podrobneje analizirali le transakcije, večje od 350.000 evrov.
Pri tem posebej izpostavljamo, da KPK ni odpravila napak, četudi smo jo v družbi GEN-I k temu že dvakrat pisno pozvali, k temu pa jo zavezuje tudi Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK).
Že 6. marca smo po tem, ko smo opazili serijo napak v aplikaciji, na KPK naslovili poziv za odpravo napak pri javni objavi podatkov v platformi Erar. Kot oseba z upravičenim pravnim interesom je družba GEN-I zahtevala odpravo napake v objavljenih podatkih, ki jih vodi KPK. Ta bi po 75.b členu ZIntPK o odpravi napake morala odločiti z odločbo, skladno z zakonom, ki ureja splošni upravni postopek.
Žal ugotavljamo, da smo od KPK 18. marca prejeli le pojasnilo, iz katerega gre razumeti, da so napačni podatki, objavljeni v aplikaciji Erar, posledica napak v primarnih zbirkah podatkov, iz katerih komisija pridobiva te podatke. V sklepnem delu dopisa je KPK navedla še, da je k reševanju odprave napak v objavljenih podatkih v zvezi s transakcijami družbe GEN-I nemudoma pristopila v sodelovanju z Upravo Republike Slovenije za javna plačila (UJP).
Skoraj mesec dni po prejetju dopisa smo v družbi GEN-I ugotovili, da je v aplikaciji Erar še vedno objavljeno večje število transakcij z neresničnimi oziroma napačnimi podatki in to celo pri transakcijah, na katere smo v družbi GEN-I v dopisu z dne 6. marca komisijo izrecno opozorili. 10. aprila smo zato KPK ponovno pisno pozvali k odpravi napak v podatkih, objavljenih v Erarju. V dopisu smo navedli seznam vse napak, ki smo jih v družbi GEN-I ugotovili po podrobnejšem pregledu objavljenih transakcij. Komisijo smo pozvali, da o zahtevi za odpravo napak odloči skladno s 35b. členom ZIntPK in napake, ki prikazujejo neresnične, zavajajoče in napačne podatke, nemudoma odpravi.
V družbi GEN-I opozarjamo, da je šlo že pri sami objavi teh podatkov za nedopustno protipravno ravnanje KPK, ki je družbi povzročilo nepremoženjsko škodo zaradi okrnitve ugleda in dobrega imena. Javna objava neresničnih, zavajajočih in napačnih podatkov je povzročila izrazito negativni odziv medijev in v širši javnosti. Objava neresničnih podatkov, da so več milijonov evrov vredne zneske prejele fizične osebe, je vzpodbudila sume o nezakonitosti nakazil, s tem pa tudi o morebitni nezakonitosti poslovanja družbe GEN-I.
S tem je KPK brez dvoma posegla v dobro ime in ugled družbe, zaradi česar je družbi GEN-I ob upoštevanju vseh okoliščin in dejstev nastala škoda. Družba GEN-I je zato 10. aprila na državno odvetništvo naslovila predlog za mirno rešitev spora, v katerem je podala odškodninski zahtevek v višini 40.000 evrov skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi od dneva vložitve predloga.