Lokalne sončne skupnosti – rešitev, kjer zmagujejo vsi
Lokalne sončne skupnosti omogočajo oskrbo z energijo sonca preko skupnostnih elektrarn, ki lahko stojijo na strehah javnih ali zasebnih površin, parkiriščih ali ostalih območij, ki so primerna za fotovoltaiko.
Lokalne sončne skupnosti prinašajo v časih, ko energetski trg pretresajo številne spremembe, tako cenovne kot regulatorne, povsem novo rešitev obvladovanja stroškov električne energije. Sončne elektrarne lahko pomembno prispevajo k bolj predvidljivemu obvladovanju stroškov, žal pa marsikdo nima pogojev, da bi si postavil svoj lasten vir elektrike iz sonca. Tu nastopijo lokalne sončne skupnosti, prek katerih lahko občine izkoristijo vse prednosti sončnih elektrarn za potrebe občinskih stavb, lokalnih organizacij in seveda prebivalcev občine.
Lokalne sončne skupnosti se izplačajo za vse
Investitor ima določen donos, organizator trga svojo vzdržnost pokriva z maržo pri nudenju storitev, odjemalec pa prihrani pri energiji. Pri pravnih subjektih so lahko prihranki do 25 % glede na cene energije na trgu, investitor ima boljše donose, kot jih lahko dobi na trgu (6-8 % donosi), gospodinjski odjemalci pa povprečno letno prihranijo do 8 %.
Ne glede na to, ali gre za občino, zavod, veliko podjetje ali majhno gospodinjstvo, sodelujejo lahko vsi in izkoriščajo prednosti lokalno pridobljene energije. Občinske strehe pridobijo dodano vrednost, saj postanejo vir energije, ki je vedno cenejša od kupljene na trgu. Ker gre za deljenje elektrike znotraj ožjega geografskega področja, so nižji tudi stroški omrežnine. V lokalne skupnosti se lahko vključijo vsi, tudi tisti, ki nimajo ustreznih lastnih površin, niso dobili soglasja za postavitev lastne elektrarne ali pa je investicija zanje finančno prezahtevna. V skupnosti torej zmagujejo vsi.
Nenazadnje, lokalne energetske skupnosti pomagajo tudi pri uresničevanju ciljev Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN) in so dejanski »motor« trajnostnega razvoja. Proizvodnja energije na lokalni ravni je bistvenega pomena za spodbujanje energije iz obnovljivih virov energije, širjenja demokracije na področju energije in zmanjšanja energetske revščine.
Pri vzpostavitvi lokalne sončne skupnosti lahko s celovitim paketom znanj in storitev aktivno sodelujemo v Skupini GEN-I, od postavitve sončnih panelov prek organizacije delovanja do nadzora vseh sistemov skozi celotno življenjsko dobo elektrarn.
Za vsa vaša vprašanja ali, če vas gradnja lokalne sončne skupnosti zanima, nam pišite na elektronsko pošto: soncne-skupnosti@gen-i.si.