Računi tudi po koncu regulacije ne bodo višji
S 1. marcem se končuje obdobje reguliranih cen električne energije za gospodinjske odjemalce. Zaradi visoke rasti cen električne energije na mednarodnih energetskih trgih je Vlada Republike Slovenije z vmesnimi podaljšanji za obdobje od 1. septembra 2022 do 28. februarja 2025 omejila cene električne energije za gospodinjske odjemalce.
Ob tem, ko veleprodajne cene na mednarodnih energetskih trgih še vztrajajo na višjih cenovnih nivojih, kot smo bili vajeni pred energetsko krizo in uvedbo regulacije cen, smo v družbi GEN-I v skrbi za odjemalce s 1. marcem znižali ceno električne energije za gospodinjske odjemalce v povprečju vseh treh tarif za skoraj 30 % v primerjavi z rednim cenikom, kot je veljal za odjemalce GEN-I v obdobju regulacije cen.
V odgovor na različne interpretacije gibanja zneskov na računih gospodinjskih odjemalcev po objavi znižanja dosedanjega rednega cenika družbe GEN-I smo pripravili grafični prikaz mesečnega računa povprečnega slovenskega gospodinjskega odjemalca. Izračun prikazuje višino celotne mesečne položnice za elektriko za zadnjih 14 mesecev in predvideno višino položnice, ki jo bo imel povprečni gospodinjski odjemalec za porabo v mesecu marcu, torej po koncu regulacije cen električne energije.
Izračun jasno prikazuje, da bo pri gospodinjskih odjemalcih tudi ob upoštevanju novega rednega cenika električne energije družbe GEN-I, ki stopi v veljavo 1. marca, višina položnice za dobavo električne energije ostala primerljiva s preteklimi meseci. Odstopanje predstavljata zgolj računa za januar in februar v letu 2025, ki pa zaradi dodatnih izrednih vladnih ukrepov iz Zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic obračuna visoke omrežnine za gospodinjske odjemalce predstavljata dvomesečno izjemo, zaradi katere računa za ta dva meseca nista neposredno primerljiva z ostalimi meseci.
Izračun je pripravljen na podlagi podatkov, ki predstavljajo karakteristike povprečnega slovenskega gospodinjskega odjemalca s 4.035 kWh letne porabe in enako višino mesečne porabe skozi celotno leto. V izračunu uporabljena dogovorjena moč T1 [kW] znaša 4,6 kW, dogovorjena moč T2-T5 [kW] pa 5,1 kW. Izračun prikazuje cene po enotni tarifi (ET). Gre za primer uporabe karakteristik odjema t.i. tipskega odjemalca, kakršen je bil v preteklosti pogosto uporabljan v informativnih izračunih tudi drugje (npr. uro.si). Vsi prikazani zneski vključujejo 22% DDV.
Cena električne energije (modri stolpci) je bila do vključno oktobra 2024 regulirana za 90 % porabe, od 1. novembra 2024 do 28. februarja 2025 je bila cena zamejena za celotno količino porabe, v marcu 2025 pa je prvič po 1. septembru 2022 cena spet v celoti usklajena s tržnimi cenami glede na objavljene cenike dobaviteljev.
Znesek za omrežnino (oranžni stolpci) vključuje v novembru in decembru 2024 višje omrežninske tarife nove zimske sezone. Za januar in februar 2025 je vrednost časovnega bloka 1 pri omrežnini skladno z interventnim zakonom znižana na vrednost časovnega bloka 2. Z marcem 2025 pri omrežnini stopijo v veljavo tarife nižje sezone.
Prispevki (sivi stolpci) vključujejo prispevek za delovanje operaterja trga in prispevek za energetsko učinkovitost, medtem ko od 1. novembra 2023 do 30. junija 2025 po vladnem sklepu začasno velja oprostitev plačevanja prispevka za SPTE in OVE. Modra črta prikazuje znesek povprečnega računa, kot je veljal za večino mesecev v prikazanem obdobju. Za lažjo primerjavo v tabeli prikazujemo odjemalca, ki ima vse mesece v letu isto porabo električne energije. Realni računi odjemalcev se zaradi neenakomerne porabe skozi mesece sicer razlikujejo, kar pa ne vpliva na prikaz skupnega letnega stroška, kot je prikazan v grafu.