Postopek vključitve v souporabo energije praviloma poteka po naslednjih korakih:
1. Dogovor med udeleženci
- Oddajnik in prejemnik se dogovorita o sodelovanju v souporabi;
- določijo se deleži souporabe in morebitni pogoji prenosa energije.
2. Priprava dokumentacije
- Udeleženci uredijo potrebno dokumentacijo za vključitev v souporabo;
- v primeru organizirane souporabe pri pripravi dokumentacije pomaga organizator.
3. Registracija souporabe
- Souporaba se registrira v skladu z veljavnimi postopki in pravili operaterja sistema.
- Organizator odda namero za souporabo v sistemu CEEPS.
- Oddajnik in prejemnik morata nato souporabo potrditi v portalu Moj Elektro, zato morajo imeti udeleženci urejen dostop do portala Moj Elektro.
4. Ureditev pogodbenega razmerja z dobaviteljem
- Po potrebi se podpiše dodatna dokumentacija oziroma aneks k pogodbi za dobavo električne energije.
5. Začetek izvajanja souporabe
- Souporaba začne veljati s prvim dnem obračunskega obdobja po uspešno izvedeni registraciji.
V primeru organizirane souporabe lahko organizator prevzame večino administrativnih aktivnosti, vključno s pripravo dokumentacije, podporo pri registraciji, pomočjo pri določitvi deležev souporabe ter upravljanjem morebitnih sprememb v času trajanja souporabe.
V eno shemo je lahko vključenih do 100 prejemnikov, pri čemer je število vključenih odvisno od dogovora med udeleženci ter organizacije same souporabe.
Energijo lahko prejema večina gospodinjstev in malih podjetij, ki imajo merilno mesto priključeno na elektroenergetsko omrežje v Slovenij. To pomeni, da lahko uporabnik prejema del presežkov električne energije od druge osebe, tudi če ni na isti lokaciji. Za vključitev v souporabo je potreben dogovor med udeleženci ter registracija souporabe.
Energijo lahko oddaja odjemalec, ki proizvaja električno energijo iz obnovljivih virov, najpogosteje s sončno elektrarno ali hranilnikom. V praksi to pomeni, da lahko energijo oddajajo gospodinjstva in mala podjetja, ki imajo lastno proizvodnjo in v določenih obdobjih proizvedejo več električne energije, kot je porabijo. Te presežke lahko nato prenesejo drugim udeležencem, vključenim v souporabo energije.
Ne. Souporaba lahko poteka med uporabniki kjerkoli v Sloveniji, če so priključeni na elektroenergetsko omrežje in imajo urejeno registracijo oziroma dogovor o souporabi energije.
Ne. Vsak udeleženec lahko ohrani svojega dobavitelja, souporaba pa poteka na podlagi dogovora med udeleženci.
Električna energija se v souporabi prenaša le takrat, ko jo sončna elektrarna proizvaja in oddaja v omrežje.
Souporaba temelji na časovnem usklajevanju proizvodnje in porabe, zato prejemnik največ koristi doseže takrat, ko energijo porablja v času proizvodnje električne energije.
Kadar proizvodnje ni (na primer ponoči), prejemnik električno energijo še vedno prevzema od svojega dobavitelja električne energije.
Ne. Omrežnina in prispevki se še naprej obračunavajo skladno z veljavnimi pravili. Souporaba lahko vpliva na količino energije, ki jo prejemnik prevzame od dobavitelja, ne vpliva pa neposredno na način obračuna omrežnine.
Cena je stvar dogovora med oddajnikom in prejemnikom, vendar ne sme biti višja od tržno veljavne cene električne energije. Energijo je mogoče deliti tudi brez plačila.
Deleže določijo udeleženci med seboj in jih lahko kasneje tudi spremenijo. Ti deleži se nato uporabljajo pri obračunu souporabe in vplivajo na količino energije, ki jo prejemnik prevzame od svojega dobavitelja električne energije.
Da. Dogovorjene deleže souporabe je mogoče spremeniti oziroma prilagoditi potrebam udeležencev.
Za spremembo deležev je potrebno soglasje udeležencev souporabe ter ustrezna posodobitev podatkov v sistemu souporabe. Spremembe deležev se nato upoštevajo pri nadaljnjem obračunu prenesene energije.
Spremembo deležev je mogoče urediti do 10. dne v mesecu, pri čemer bo nova razdelitev začela veljati s 1. dnem naslednjega meseca.
Da. V okviru souporabe lahko posamezni prejemnik prejema energijo od več različnih oddajnikov energije. Eno merilno mesto je lahko vključeno v več različnih dogovorov o souporabi, pri čemer se za vsakega oddajnika določi ustrezen delež prenesene energije.
Če prejemnik v določenem obdobju ne porabi vse energije, ki mu je bila dodeljena v okviru souporabe, se presežek energije ne prenese avtomatsko v naslednje obdobje. Ta energija se presene oz. dodeli dobavitelju prejemnika.
Da. Hranilnik omogoča shranjevanje presežno proizvedene električne energije, ki se lahko kasneje porabijo ali oddajo v souporabo, kar omogoča bolj učinkovito upravljanje proizvedene energije.
Ne. Trenutno omogočamo organizacijo souporabe samo med uporabniki, ki imajo sklenjeno pogodbo za dobavo električne energije pri GEN-I.
Ne. Morebitne davčne obveznosti, povezane z odplačno souporabo energije, so odgovornost posameznih udeležencev. GEN-I kot organizator souporabe ne sodeluje pri obračunavanju ali fakturiranju energije med oddajnikom in prejemnikom, temveč zagotavlja predvsem informiranje in ozaveščanje strank.
To pomeni, da se energija v souporabi obračunava v 15‑minutnih časovnih intervalih. Prejemnik ima korist le za tisti del energije, ki jo porabi v istem intervalu, ko jo oddajnik odda v omrežje.
Da. V souporabi je mogoče energijo oddajati in prejemati med različnimi vrstami udeležencev.
To pomeni, da lahko souporaba poteka:
- med gospodinjstvi (GOS),
- med podjetji (MPO),
- ali med gospodinjstvi in podjetji,
v vseh kombinacijah.
Uporabniki lahko tako presežke energije prenašajo med različnimi merilnimi mesti, na primer iz podjetja na stanovanje ali vikend, če so izpolnjeni pogoji za vključitev v souporabo.
Souporaba energije velja za različne oblike samooskrbe, pri čemer je vloga uporabnika odvisna od načina vključitve:
- Uporabniki, vključeni v sistem NET metering, lahko v souporabi sodelujejo kot oddajniki energije.
- Odjemalci na mesečni samooskrbi lahko sodelujejo kot oddajniki ali kot prejemniki energije, vendar ne hkrati.
- Člani samooskrbnih skupnosti lahko v okviru souporabe nastopajo le kot prejemniki energije in ne kot oddajniki.
Delež souporabe se nanaša na delež električne energije, ki jo oddajnik odda v omrežje (po lastni porabi) in se prenese na prejemnika v posameznem 15 min intervalu.
To pomeni, da je proizvedena energija iz vaše sončne elektrarne vedno najprej na voljo vašemu merilnemu mestu. V souporabi so na voljo le presežki, torej energija, ki jo vaša elektrarna v danem trenutku proizvede, vendar je vaše merilno mesto istočasno ne porabi.
Če na primer določite, da boste v souporabo namenili 40 %, to pomeni 40 % vaše oddane energije v omrežje in ne 40 % celotne proizvodnje sončne elektrarne.
Praktičen primer
Če vaša elektrarna v 15 min intervalu proizvede 5 kWh, vi pa neposredno porabite 3 kWh, v omrežje oddate 2 kWh.
Če določite delež souporabe na 40 %:
- v souporabo namenite 0,8 kWh
- preostanek (1,2 kWh) ostane za vaš obračun
Če v določenem intervalu ni lastne porabe, gresta v souporabo 2 kWh.
Zato je pomembno, da delež souporabe določite premišljeno.
Kaj to pomeni za uporabnike na letnem NET meteringu?
Pri letnem NET meteringu se energija ne obračunava po 15‑minutnih intervalih, ampak se proizvodnja in poraba med seboj poravnata na letni ravni. Prav zato imajo presežki posebno vlogo. Pri uporabnikih na letnem NET meteringu namreč predstavljajo “zalogo energije”, ki jo uporabljate takrat, ko vaša elektrarna proizvaja manj ali ne proizvaja (npr. pozimi ali ponoči).
Ko del teh presežkov namenite v souporabo:
- se ta energija odšteje od vaše “zaloge”.
- ni več na voljo za vaš letni obračun.
Energija, oddana v souporabo, se odšteje ne glede na to, ali jo prejemnik porabi ali ne.
Praktičen primer
Če vaša elektrarna v omrežje letno odda 10.000 kWh energije, vi pa je porabite 8.000 kWh, imate 2.000 kWh “rezerve” in ob koncu leta ne doplačate ničesar.
Če pa 40 % oddane energije (4.000 kWh) namenite v souporabo, se vaša energija za obračun zmanjša na 6.000 kWh, za pokritje vaše letne porabe pa vam zmanjka 2.000 kWh.
Rezultat: doplačilo za manjkajočo energijo
Pri določanju pravilnih deležev souporabe je zato ključno sprejeti informirane odločitve.
V GEN‑I nudimo storitev organizacije souporabe, ki poleg izvedbe organizacije vključuje tudi natančno analizo pretekle proizvodnje in porabe, na podlagi katere vam svetujemo kakšen delež souporabe je smiselno nastaviti. Tako dosežete, da je souporaba uravnotežena in prinaša optimalne korist tako oddajniku kot prejemniku.