Podrobnosti cenika
Gospodinjski odjemalec, ki sklene pogodbo z dinamičnimi cenami, je neposredno izpostavljen nihanju veleprodajnih cen, ki so spremenljive in nestabilne. To lahko prinese tako prihranke ob padcu cen kot tudi višje stroške v primeru njihove rasti.
Ker so cene v tem ceniku vezane na veleprodajni trg, lahko odjemalec doseže nižje cene v primerjavi z rednimi ponudbami, vendar ob hkratnem tveganju nepredvidljivih stroškov. Na nihanja vplivajo številni dejavniki, kot so vremenske razmere, energetska kriza ali politične razmere, kar lahko dolgoročno pomeni večjo finančno negotovost.
Za omejitev tveganja zvišanja veleprodajnih cen ima cenik GEN-I Dinamični – Gospodinjski odjemalci zgornjo mejo vrednosti indeksa SIPX. V primeru, da cene presežejo to mejo, razliko krije dobavitelj.
Graf gibanja SIPX urnega cenovnega indeksa električne energije v preteklih letih:
Navedena ponudba in cenik veljata od 2. 10. 2024 dalje do preklica/spremembe za individualno (samostojno) oskrbo gospodinjskih odjemalcev električne energije, ne pa tudi za oskrbo skupnih delov večstanovanjskih stavb z električno energijo.
Z dnem 16. 11. 2024 je stopila v veljavo nova Uredba o določitvi cene električne energije (Uradni list RS, št. 96/2024; v nadaljevanju Uredba), ki določa najvišjo dovoljeno maloprodajno ceno električne energije za gospodinjske odjemalce v obdobju od 1. 11. 2024 do 28. 2. 2025.
Najvišje dovoljene maloprodajne cene električne energije po Uredbi se bodo za celotno mesečno porabo gospodinjskega odjemalca, ki v času veljavnosti Uredbe izpolnjuje pogoje iz Uredbe in za katerega velja Cenik GEN-I Dinamični - Gospodinjski odjemalci, veljaven od 2. 10. 2024 (oz. vsakokrat veljaven redni cenik za gospodinjske odjemalce), za potrebe obračuna porabljene električne energije v obdobju od 1. 11. 2024 do 28. 2. 2025 uporabljale neposredno na podlagi Uredbe.
Za takšne gospodinjske odjemalce, ki izpolnjujejo vse pogoje iz Uredbe, bodo najvišje dovoljene cene tarif za celotno mesečno porabo električne energije v obdobju od 1. 11. 2024 do 28. 2. 2025 po Uredbi znašale:
Najvišje dovoljene cene tarif od 1. 11. 2024 do 28. 2. 2025 (€/kWh)* | brez DDV | z 22% DDV |
Višja tarifa (VT) | 0,08400 | 0,10248 |
Manjša tarifa (MT) | 0,07000 | 0,08540 |
Enotna tarifa (ET) | 0,07700 | 0,09394 |
Uredba ne posega v zaračunavanje ostalih postavk v okviru zgoraj navedenega cenika. GEN-I, d.o.o., si pridržuje pravico do dopolnitve, spremembe ali popravka tega obvestila v primeru sprememb Uredbe ali relevantnih predpisov.
Z dnem 16. 11. 2024 je stopila v veljavo Uredba o spremembi Uredbe o spremembah in dopolnitvi Uredbe o načinu določanja in obračunavanja prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije (Uradni list RS, št. 96/2024; v nadaljevanju Uredba OVE in SPTE), ki je podaljšala oprostitev plačila prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije (prispevek OVE in SPTE) za gospodinjske odjemalce in gospodinjske odjemalce, vključene v sistem samooskrbe, in sicer za obdobje do 28. 2. 2025.
Cene tarif na vseh cenikih, objavljenih na tej strani, ne vključujejo trošarine na električno energijo, stroškov omrežnine, prispevka za energetsko učinkovitost, prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov (Prispevek za SPTE in OVE), prispevka za delovanje operaterja trga ter drugih dajatev, določenih s strani države.
Čas trajanja posamezne tarifne postavke VT, MT in ET je opredeljen v Aktu o metodologiji za določitev regulativnega okvira in metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje, ki ga izdaja Agencija za energijo.